Disk Yay – Çanak Yay

Açıklama

Disk Yay – Çanak Yay

Disk yaylar özellikle yüksek kuvvet gerektirir ama sınırlı alana sahip uygulamalar için uygundur. Çeşitli şekillerde yaylar birleştirerek, farklı kuvvetleri ve karakteristikleri elde etmek mümkündür.

Yer darlığından dolayı küçük boyutlarda büyük kapasitenin istendiği durumlarda disk yaylar kullanılır. Bu yaylar darbeli çalışan sistemlerde, makinalann temellere tespitinde kullanılmaktadır. Bu yayların karakteristiği h/s oranlarına bağlıdır, h/s = 1,41 …2,1 değerleri arasında karakteristiğin orta kısmı yatay bir şekil alır. Yani kuvvet sabit olmasına rağmen deformasyon artmaktadır. Bu olay yay düzgünleştiğinde meydana gelir. h/s> 2,83 için karakteristik s şeklindedir. Bu durum aniden çalışan mekanizmalar için uygundur.

Küçük hacimlerde, büyük yük taşıma olanağı Uzun servis ömrü Doğrusal yük/sıkışma özelliğinden dolayı, çeşitli uygulama olanakları Birkaç yay eklemek yada çıkarmak yoluyla istenilen yay uzunluğu ayrıca yay karakteristliğin elde edilebilmesi Bir ölçü yayın, farklı dizilişi sayesinde çeşitli uygulamalarda kullanabilme olanağı Minumum stok maliyeti

Bu yaylar sıkı bir şekilde kalite kontrolden geçirilerek DIN 2093 uygun olarak imal edilir. Çanak yaylar yorulmaya karşı direnç gerektiren zor uygulamalar içindir. Standart ölçülere ek olarak orta ve büyük ölçülerde talep üzerine temin edilir.